Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies) Sutikdami naudoti slapukus, leisite mums užtikrinti patogesnį naršymą mūsų svetainėje ir pateikti jums aktualiausią informaciją. Sužinoti daugiau.

Sutinku
Lina Lyte Plioplytė į Lietuvą sugrįžo su nauju kūriniu – įvyko filmo „Mėnesinės“ premjera

Lina Lyte Plioplytė į Lietuvą sugrįžo su nauju kūriniu – įvyko filmo „Mėnesinės“ premjera

Naujienos gegužės 15, 2024

Antradienio vakarą svečiai raudonu kilimu skubėjo į filmo „Mėnesinės“ premjerą. Lietuviams po filmo „Amžinai stilingos“ puikiai pažįstama režisierė Lina Lyte Plioplytė sugrįžo su nauju filmu, nuotaikingai ir išsamiai pasakojančiu apie įprastą, bet dar vis mitais apipintą gyvenimo dalį – menstruacijas. Kino teatruose žiūrovai šią įtraukiančią dokumentiką galės pamatyti jau nuo penktadienio, gegužės 17-osios, o mokytojai ir edukatoriai kviečiami burti moksleivius į specialius filmo seansus.

Praėjo 10 metų nuo žiūrovų pamilto lietuvės Linos Lyte Plioplytės režisūrinio debiuto „Amžinai stilingos“, pasakojančio apie įkvepiančias Niujorko stileivas. JAV gyvenanti ir kurianti režisierė neslepia, kad sugrįžti į gimtinę su nauja dokumentika „Mėnesinės“ – jaudinanti patirtis.

Fotografas T. Stukas

 

„JAV keliaudama su šiuo filmu sulaukiau daugybės atvirų ir įdomių pasidalinimų iš paauglių, menopauzę išgyvenančių moterų ar partnerių, atviravusių, kad filmas jiems padėjo viską geriau suprasti ir pajusti daugiau empatijos toms ir tiems, kas kiekvieną mėnesį keliauja per savo ciklą. Vienas restorano šefas net pasakojo iš filmo išėjęs su idėja atnaujinti meniu patiekalais, skirtais skirtingoms menstruacijų ciklo dienoms, – šypsosi Lietuvoje viešinti režisierė. – Labai nekantrauju susitikti ir atvirai pasikalbėti su Lietuvos žiūrovais ir ypač – paaugliais.“

Vieni pirmųjų susitikti su režisiere galės moksleiviai – gegužę ir birželį jiems bus rengiami keli specialūs filmo seansai, po kurių Lina Lyte Plioplytė pasiliks atviriems pokalbiams, o lytiškumo ugdymo ekspertė Rusnė Kirtiklytė parengė metodinę medžiagą juos atlydėsiantiems mokytojams. Mokytojai ir edukatoriai kviečiami planuotis seansus su moksleiviais Vilniuje, Kaune ir Marijampolėje: https://kinopavasaris.lt/edukacija-menesines/.

Edukaciniame filme „Mėnesinės“ savo patirtimis ir žiniomis atvirai ir įdomiai dalijasi medikės, sportininkės, kino žvaigždės, žurnalistės, aktyvistės, tiesiog moterys ir ne tik jos. Linos Lyte Plioplytės kamerai apie savo menopauzės patirtis atsivėrė aktorė Naomi Watts, apie menstruacijų stigmas ir apie tai, kaip sekėsi su jomis kovoti, pasakojo įžymi aktyvistė, žurnalistė ir JAV feminizmo judėjimo 7-8 deš. lyderė Gloria Marie Steinem ir kitos savo srityse žinomos moterys.

Per pastaruosius 12 metų JAV gyvenanti ir kurianti Lina Lyte Plioplytė režisavo ir filmavo daugybę dokumentinių, trumpametražių filmų, kelionių dienoraščių ir reklamų, už operatorės talentą ji yra pelniusi „Emmy“ apdovanojimą.

Apie filmą „Mėnesinės“

Ką XXI a. žinome apie mėnesines? Kodėl taip skauda? O ar žinojote, kad tamponus išrado… vyrai? Žiūrint režisierės Linos Plioplytės naująją dokumentiką tikrai paaiškės, kad dar vis žinome per mažai. Apie menstruacijas nuo pradžios iki pabaigos, požiūrio į jas istorija, mokslas, politika ir paslaptys – patraukliai ir šmaikščiai tai išsiaiškinti svarbu ne vien jaunoms, savo ciklą tik pradedančioms moterims.

Lietuvoje šį filmą platina „Kino Pavasaris Distribution“, filmo edukacinius seansus remia JAV ambasada ir Vilniaus miesto savivaldybė. „Mėnesinės“ gegužės 17 d. pasirodys kino teatrų repertuaruose, o mokyklos kviečiamos registruotis į specialius seansus moksleiviams: https://kinopavasaris.lt/edukacija-menesines/.

Rekomenduojame

  • DIDIEJI PARTNERIAI
  • FESTIVALĮ IŠ DALIES FINANSUOJA