Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies) Sutikdami naudoti slapukus, leisite mums užtikrinti patogesnį naršymą mūsų svetainėje ir pateikti jums aktualiausią informaciją. Sužinoti daugiau.

Sutinku
29–ojo „Kino pavasario“ apdovanojimai: festivalio geriausieji

29–ojo „Kino pavasario“ apdovanojimai: festivalio geriausieji

Naujienos kovo 28, 2024

14 dienų į kino teatrus kvietęs ir apie teigiamą kino poveikį kalbėjęs Vilniaus miesto kino festivalis „Kino pavasaris“ pasiekė finišą: trečiadienio vakarą organizatoriai paskelbė konkursinių programų nugalėtojus ir daugiausiai žiūrovų simpatijų pelniusius filmus. 

„Džiaugiamės, kad daugelis jūsų šiemet save įtraukė į programą, – perfrazuodamas vieną šio festivalio šūkių kalbėjo „Kino pavasario“ vykdomasis direktorius Konradas Kazlauskas. – Festivalį aplankė virš 100 000 žiūrovų ir tikiu, kad kiekvienas jų surado filmą, pakeitusį į gera.“

Nuotr. aut. A. Solominas

„Dėkoju visiems, panorusiems išbandyti ar prisiminti kino poveikį, – sakė festivalio direktorius Algirdas Ramaška. – Buvo gera matyti pilnas sales, iš vieno seanso į kitą skubančius draugus ir nepažįstamuosius, mielas diskusijas apie tai, kurie filmai paliko didžiausią įspūdį ir yra verti brangaus jūsų laiko. Lai geras kinas jums tik į gera – lauke prasideda pavasaris, o mes jau laukiame kito – jubiliejinio mūsų visų „Kino pavasario“.

Pavasariu apdovanojimų ceremonijoje suskambo ir muzika: kūrinį „Pavasaris“ atliko grupės „Abudu“, jau visai netrukus išleisiančios albumą „Vietos Pasauly!!“, lyderis Domantas Starkauskas ir pianistas Giedrius Nakas.

Nuotr. aut. T. Stukas

Konkursinės programos laimėtojas – filmas, užfiksavęs visos tautos likimą

Paskutinį vakarą festivalis tradiciškai skyrė konkursinių programų apdovanojimams ir įdomią autorinio kino ateitį žadantiems Europos kūrėjams, kuriuos vertino tarptautinės žiuri.

Šių metų „Kino pavasario“ Konkurse, į kurį buvo atrinkti Europos režisierių pirmieji arba antrieji ilgametražiai, dalyvavo 10 filmų. Iš jų festivalio žiuri – lenkų režisierius Pawełas Łozińskis, kino žurnalistė Marta Bałaga, aktorė Elit İşcan, Berlyno kino festivalio „Perspective Deutsches Kino“ skyriaus vadovė ir žurnalistė Jenni Zylka bei prodiuserė Klementina Remeikaitė – išrinko geriausią. Piniginius prizus šiemet konkursinių programų nugalėtojams tradiciškai įsteigė Vilniaus miesto savivaldybė.

Nuotr. aut. T. Stukas

Geriausiu festivalio konkursinės programos filmu paskelbtas Maciek Hamela filmas „Iš kur į kur“ (In the Rearview). „Vienas automobilis, vienas kelionės tikslas, vienas skausmas, kuriuo dalijasi daugelis: idėja filmuoti žmones, bėgančius iš karo nuniokotos šalies, ir išsaugoti jų istorijas yra labai žmogiška. Galinio vaizdo veidrodėlyje matosi ne tik sugriauta šalis – jame atsispindi ir visos tautos likimas“, – sakė žiuri. Geriausiam festivalio filmui buvo įteiktas 8000 eurų prizas.

Nuotr. aut. T. Stukas

Specialiu paminėjimu pagerbtas kino kūrėjos Lunos Carmoon debiutas „Kaupikai“ (Hoard). „Ypatingas paminėjimas Saurai Lightfoot Leon už bebaimį, savalaikį ir labai taktišką nepaprastai sudėtingos jaunos moters vaidmenį“, – pažymėjo žiuri. 

Rankomis tapytai dramai „Kaimiečiai“ – net du apdovanojimai 

Festivalis ypač sėkmingas buvo DK Welchman ir Hugh Welchman filmui „Kaimiečiai“ (The Peasants), pelniusiam net du apdovanojimus. Susumavus žiūrovų balsus, jis buvo paskelbtas daugiausiai simpatijų surinkusiu festivalio ilgametražiu filmu, o „Kino pavasaryje“ akredituotų žurnalistų ir kino kritikų žiuri „Kaimiečius“ išrinko geriausia lietuviška premjera festivalyje, kurios kūrėjams audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija „AVAKA“ skyrė apdovanojimą ir 3000 eurų prizą.

Nuotr. aut. T. Stukas

Trumpo konkurso geriausieji

Šiemet trumpametražių filmų konkurse dalyvavo 33 vaidybiniai, dokumentiniai, animaciniai ir eksperimentiniai trumpametražiai filmai iš visos Europos. Tarptautinės žiuri, kurią sudarė programos sudarytojas, Kanų „La Fabrique Cinéma“ programos koordinatorius Thibaut Bracq, estų režisierius Sander Joon ir lietuvių scenaristas, režisierius ir operatorius Eitvydas Doškus, vertinimu, nugalėtoju tapo režisieriaus Glebo Osatinski „Nusivylimas“ (Resentment). 

Nuotr. aut. T. Stukas

Pasak žiuri, šis filmas įvertintas už įspūdingą kinematografiją, stiprią atmosferą, meistriškai perteikiančią gyvenimą dešimtojo dešimtmečio Ukrainoje ir vaizduojančią vidinę sumaištį bei pagrindinio veikėjo, kovojančio su smurtaujančia aplinka, katastrofą. Filmas apdovanotas 3000 eurų prizu.

Specialiu paminėjimu pagerbta ir režisierė Leila Basma. Pasak žiuri, jos filmas „Jūros druska“ (Sea Salt) – nuostabus ir kūrybingas montažas, galintis keisti realybę ir susidoroti su galingais simboliais.

Nuotr. aut. T. Stukas

Žiuri rinko ir geriausią festivalio lietuvišką trumpametražį filmą, kuriuo paskelbtas Eglės Davidavičės kūrinys „Ta, kuri žino“ (The One Who Knows). Prizą – 2000 eurų – įsteigė lietuvišką kiną festivalyje palaikanti turinio platforma „Telia Play“.

Nuotr. aut. T. Stukas

Po pasaulį keliaujančios „Smart 7“ programos startas 

„Kino pavasaryje“ startavo ir šiemetinė „Smart 7“ programa – septynių Europos kino festivalių tinklo, jungiančio panašias vizijas turinčius festivalius, kasmetinė per 7 šalis keliaujanti filmų programa. Šioje konkursinėje programoje kasmet įtraukiama po vieną filmą iš kiekvienos šalies, o Lietuvai šiemet atstovauja Tomo Vengrio „5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute“ (Five and a Half Love Stories in an Apartment in Vilnius, Lithuania). Vėliau, programai baigiant kelionę per visus 7 festivalius, žiuri išrinks geriausią jos filmą, nugalėtojas paaiškės lapkritį Salonikų kino festivalyje Graikijoje.

Daugiau apie festivalio geriausius: https://kinopavasaris.lt/. Žiūrimiausius festivalio filmus nuo kovo 28 d. bus galima pamatyti kino teatruose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Alytuje, Marijampolėje, Ukmergėje, Gargžduose, Utenoje, Varėnoje, Tauragėje, Šilutėje, Anykščiuose, Pasvalyje, Visagine ir Vilkaviškyje. Festivalį palaiko didieji partneriai „ERGO“ ir „Telia Play“, iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras, Vilniaus miesto savivaldybė, „Kūrybiška Europa“ MEDIA, festivalį remia Kauno ir Šiaulių miestų savivaldybės.

Rekomenduojame

  • DIDIEJI PARTNERIAI
  • FESTIVALĮ IŠ DALIES FINANSUOJA