Netikėti faktai apie filmą „Johatsu“: tikra sumaišytų kūnų istorija ir teatre atrasta pagrindinė aktorė

Netikėti faktai apie filmą „Johatsu“: tikra sumaišytų kūnų istorija ir teatre atrasta pagrindinė aktorė

Naujienos balandžio 09, 2025

Jaunos moters, vardu Lina, gyvenime nieko netrūksta – ji gyvena jaukiame bute su rūpestingu vaikinu ir dirba mėgstamą darbą morge. Vieną dieną ten pristatomas žuvusio jūreivio kūnas. Žmona tvirtina, kad jį atpažįsta, bet Linos tai neįtikina. Kilusi abejonė sužadina smalsumą ir nepaisydama pavojų ji lyg apsėsta leidžiasi ieškoti dingusiojo jūreivio.

Taip prasidėjusiame filme „Johatsu“ užuominos veda į uostamiestį, bet paslapčių tik daugėja. Įtempta ir atšiauri atmosfera leidžia giliai pajusti ką reiškia johatsu – žmogaus dingimas tarsi į nebūtį. Kur Liną nuves paieškos ir ko iš tiesų ji ieško, Lietuvos žiūrovai kviečiami atrasti jau nuo balandžio 11 dienos.

Tiesa, filmo scenarijaus autoriai ir režisieriai Lina Lužytė ir Nerijus Milerius perspėja, kad filmas ne pateikia tiesioginius atsakymus, bet verčia žiūrovą klausti – savęs taip pat. Artėjant filmo premjerai pateikiame keletą intriguojančių faktų apie „Johatsu“ priešistorę, temas ir kūrybinį procesą.

Filmo režisierius turėjo būti… Oskaras Koršunovas

Dar 2017 m. Lietuvos kino centras skelbė apie planuojamą kurti filmą darbiniu pavadinimu „Antigonė“. Tuomet planuota, kad filmą režisuos teatralas Oskaras Koršunovas ir Arturas Jevdokimovas. Vėliau projektas sustojo, o po kelerių metų „Antigonės“ scenarijaus autorius filosofas Nerijus Milerius bičiulei kino režisierei Linai Lužytei pasiūlė drauge sukurti naują scenarijaus versiją.

Nuotr. aut. T. Stukas

Morgas kaip lokacija – įkvėpta tikros istorijos

Dar rašydamas „Antigonę“ Nerijus Milerius prisiminė tikrą mūsų spaudoje aprašytą istoriją, kaip į Lietuvą buvo pervežti ne tie palaikai – tai yra, iš Švedijos per klaidą atgabentas Lenkijos piliečio, o ne Vilkaviškio rajono gyventojo, kūnas.

Apie johatsu fenomeną – iš žiniasklaidos

L. Lužytė jau buvo parašiusi tris scenarijaus variantus, kai N. Milerius jai persiuntė viename lietuviškame portale publikuotą tekstą apie johatsu, arba socialinės savižudybės, fenomeną, prasidėjusį Japonijoje, bet paplitusį visur pasaulyje: „Supratome, kad viskas susijungė.“

„Bėgikės“ žvaigždė pasirinkta nemačius „Bėgikės“

Pagrindinį Linos vaidmenį filme sukūrusi Žygimantė Elena Jakštaitė Lietuvos kino žiūrovams puikiai pažįstama iš Andriaus Blaževičiaus „Bėgikės“. Už Marijos vaidmenį ji įvertinta prestižiniu „Shooting Stars 2021“ apdovanojimu. Visgi „Johatsu“ režisieriai ją į filmą pakviesti nusprendė dėl aktorės darbo teatre, o „Bėgikę“ pamatė jau vėliau.

Autorystė – bendra

Du režisieriai ir du scenarijaus autoriai – neįprastas tandemas kine. „Personažai kalba ne mano ir ne Linos, o savo vardu“, – apie tai, kad sunku atskirti, kur kurio indėlis filme, pasižyminčiame ypatinga, daug klausimų keliančia atmosfera, pasakoja N. Milerius. Jis neslepia, kad toks darbo pobūdis, reiškiantis ne tik ilgas valandas prie kompiuterio, bet ir dar daugiau laiko, praleisto diskutuojant ir komentuojant, ne visiems įkandamas ir įmanomas, bet jiedviem pasiteisino. „Tai buvo greičiausiai parašytas mano scenarijus“, – atskleidžia L. Lužytė.

Įkvėpė ir Michelangelo Antonioni

Pasakodami apie netipišką filmo žanrą – egzistencialistinis trileris su kelio filmo elementais – kino kūrėjai neslepia, kad turėjo įtakų. Tarp jų – Michelangelo Antonioni filmas „Nuotykis“ (Avventura), prasidedantis kaip detektyvas. „Vėliau moters dingimas tampa šalutiniu pasakojimu, o dėmesys sutelkiamas į tai, kaip egzistenciškai tai išgyvena kiti veikėjai. Tai vienas iš pavyzdžių, kaip detektyvo struktūroje tampa svarbūs visai kiti klausimai“, – prisimena N. Milerius.

Vardų sutapimas – neatsitiktinis

Pagrindinė „Johatsu“ herojė Lina neatsitiktinai pavadinta taip pat, kaip viena filmo kūrėjų. „Nerijus taip nusprendė pavadinti Žygimantės Elenos Jakštaitės kuriamą personažą norėdamas, kad aš labiau įsijausčiau į scenarijaus rašymo procesą“, – šypsosi L. Lužytė. „Ne tik – tokiu sprendimu siekiau mūsų dialogo“, – kolegei atsako N. Milerius.

*

Pasaulinė „Johatsu“ premjera įvyko 2024 m. rudenį Talino „Juodųjų naktų“ kino festivalyje. Lietuvos kino teatruose filmas pradedamas rodyti balandžio 11 d.

Filmo kūrybinė komanda rengiasi į susitikimus su žiūrovais Marijampolės „Spindulyje“ (balandžio 11 d.), Ukmergės kultūros centre (balandžio 13 d.), Klaipėdos ir Šiaulių „Forum Cinemas“ (balandžio 14 d.), Vilniaus Senamiesčio „Pasakoje“ (balandžio 15 d.), Panevėžio „Garse“ (balandžio 16 d.) ir Vilniaus „Skalvijoje“ (balandžio 22 d.).

Filmo gamybą finansavo Lietuvos kino centras, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija bei asociacija LATGA.

  • DIDIEJI PARTNERIAI
  • FESTIVALĮ IŠ DALIES FINANSUOJA