Austės filmų rekomendacijos

Vertimų koordinatorė

Zama / Zama

MEISTRAI

Nuostabiausias dalykas čia yra garsai. Juos pajunti fiziškai: virpančios žolės, žagsėjimas, cypiantys ventiliatoriai, todėl filmas ne vien pamatomas – užuodžiamas ir gal net pajusite jo skonį. Dabar prisimenu jį kaip sapną – įtraukiantį, bet atšiauroką. Kiekvienas epizodas išnyra iš nutylėtų minčių vandenyno, o tame vandenyne – vieno žmogaus, Don Diego de Zamos, lėta pražūtis. Antonio di Benedetto to paties pavadinimo knygą skyrė „vilties aukoms“. Rodos, filmas irgi galėtų būti skirtas savos vienatvės tyrinėtojams

Kaniba / Caniba

FESTIVALIŲ FAVORITAI

Prisimenu, žiūrėdama „Kanibą“ kino salėje galvojau, kaip greičiau pabėgti. Likau prispausta kėdėje. Gal kanibalizme yra tam tikrų tamsių, bet universalių ir bendražmogiškų dalykų... Tai buvo viena stipriausių paskutinių kino patirčių. Režisieriai, kuriantys antropologinius filmus, dirbantys sensorinės etnografijos laboratorijoje ir šiaip jau visada išlaikantys atstumą tarp savęs ir savo filmų, man atrodo, šiame filme pirmą kartą pasirodo esą pažeidžiami.

24 kadrai / 24 Frames 

MEISTRAI

Kinas – gryniausios sąmonės būsenos, įstabi kino akimirka. Aš norėčiau, kad kadrų būtų daugiau, o Kiarostami sudegina ribas tarp kino ir gyvenimo, užpusto jas sniegu, nuplauna jūros banga... Vis dėlto paties Kiarostami pėdsako kine nenuplaus jokia jūra.

Juodaodė iš... / Black girl

RETROSPEKTYVA: VIVA VIGO

„Nuoga, juoda moterie / Tavo drabužis – gyvybės spalva, tavo drabužis – grožio apvadai! / Aš išaugau tavo pavėsy, tavo rankų ramybė dengė manąsias akis“, – rašė Senegalo poetas Leopoldas Sedaras Senghoras. Jis buvo vienas literatūrinio ir politinio juodaodžių judėjimo négritude pradininkų, iš Senegalo į išsvajotą Prancūziją atplaukęs buriniu laivu. Kupina vilčių laivu į Prancūziją atplaukia ir Dijuana. Bet Prancūzijoje afrikietiška kaukė tampa dekoracija, o moteris...

Dovlatovas / Dovlatov

FESTIVALIŲ FAVORITAI

Labai pasiilgstu filmų apie rašytojus, kur yra džiazas, poezija. Gal todėl buvo gera tas šešias rašytojo gyvenimo dienas eiti jo keliu, kupinu klaidų, nusivylimų ir vilčių. Nesu skaičiusi Dovlatovo, dabar jau būtinai skaitysiu!

Ponia Fang / Mrs. Fang

MEISTRAI

Stiprus dokumentinis mirties portretas. Bet ne tik. Tai ir filmas apie mirties (ne)pripažinimą, kurį pažiūrėjus ramybės neduoda mintis, kad mirtis nėra gyvenimo pabaigos taškas, ji besitęsianti. Iš tiesų nežinau, ar reikia žiūrėti šitą filmą. Galima diskutuoti, ar etiška rodyti tai, ką rodo Wang Bingas. Sunku kalbėti ir apie estetiką... Bet kokiu atveju filmas atveria duris daug gilesniems dalykams, leidžia pažiūrėti į akis savo pačių baimėms.

Sengirė / The Ancient Woods

UŽDARYMO FILMAS

Toks margas, gyvas ir įtemptas gyvenimas miške. Ne kiekvienam žmogui tenka pasisvečiuoti pas paukščius, vabzdžius ir visokius žvėris, su kuriais pabendravo Mindaugas Survila. Ką gyvūnai veikia visą dieną?

Ankštumas / Closeness

EUROPOS DEBIUTŲ KONKURSAS

Turbūt labiausiai dėl laisvumo norisi paminėti šį filmą. Kaukazo žydės Ilanos „coming-of-age“ priminė mano pačios paauglystės periodą, kai žinojau, kaip viskas turi būti, kai nesupratau karų, nes juk visi žmonės lygūs, kai diskotekoje didžėjai leisdavo grupės „Virus“ dainas. Tokia pat laisva ir įsimintina filmo pabaiga – puiki.

Burna / La Bouche

TRUMPAS KONKURSAS

Kolumbiečio Camilo Restrepo vardas jau kurį laiką kabo sąraše režisierių, kuriuos „stebiu“. Šis trumpulis yra režisieriaus filmografijos tęsinys. Nieko nemačiusiems verta susipažinti. Žingsnis į vaizduotės užkulisius per įtaigius, hipnotizuojančius muzikinius ritualus.

Jeano Vigo filmai

RETROSPEKTYVA: VIVA VIGO

Malonumas žiūrėti klasiką dideliame ekrane ir puikios kokybės.