• FILMAI

Aistės filmų rekomendacijos

Programos sudarytoja ir Filmų pirkimų ir platinimo veiklos vadovė

Vasaros paukščiai / Birds of Passage

KRITIKŲ PASIRINKIMAS

Filmas apie netolimą Vajų genties istoriją ir dramatišką jos posūkį kelia daugybę klausimų apie savitų, modernybės nepaliestų kultūrų egzistavimą šiuolaikiniame pasaulyje ir suteikia vaisingą siužetą stulbinamiems stilistiniams ir žanriniams sprendimams, kur netrūks veiksmo, romantikos ir pritrenkiančių vaizdų.

Kenkenas ir ateiviai / Coin coin And The Extra-Humans

MEISTRAI

Greitai vartojamas žanras B. Dumont’o rankose tampa lėtai žiūrimu džiaugsmu. Kur laiko tėkmę žymi dar vienas juodas iš dangaus nukritęs blynas, dar viena nepaaiškinamą tikrovę bandančio suvokti kapitono grimasa ir nežemiškas Kenkeno žvilgsnis... Įspėju – šis prie ekrano prikaustantis miniserialas yra gerokai kvanktelėjęs, bet ir nepaprastai juokingas.

M / M

FESTIVALIŲ FAVORITAI

Pamenu, kaip Lokarno kino festivalyje vėlai vakare žiūrėjau „M“ su bičiuliu ir po jo susižvalgę vienbalsiai prabilome: „What a trip!..“ (Kas per kelionė!). Ir tikrai – į tokią paprastai nenukeliausite, ten patekti įmanoma tik per nerimastingą, jokių ribų ir tabu nepaisančią Yolande Zauberman kamerą.

Diamantino / Diamantino

EUROPOS DEBIUTŲ KONKURSAS

Mane ypač žavi Portugalijos kinas. Rodos, iš Europos krašto atsiveria kur kas aiškesnė pasaulyje vykstančių procesų perspektyva. Tokių mokytojų kaip Miguelis Gomesas mokiniai toliau plečia kino rėmus, jungia tai, kad nesujungiama, ir su tokia pašėlusia vaizduote, kad po filmo sunku suprasti, kaip į šią nuotaikingą pramogą tilpo tokios rimtos temos.

Gražus darbas / Good Work

RETROSPEKTYVA

Claire Denis kinas man pirmiausia asocijuojasi su postkolonialistine mintimi. Bet „Gražus darbas“ yra daug daugiau! Saulė zenite, apnuoginti vyrų kūnai, ritmingai judantys sukarintos choreografijos žingsniu, – kokia vaizdų poezija, kiekvienu kadru manifestuojanti ir dekonstruojanti vyriškumą!

Jei Bylo gatvė prabiltų / If Beale Street Could Talk

KRITIKŲ PASIRINKIMAS

Nepakeliamą istorijos neteisybę režisierius apipina begaline meile ir aistringa kova už teisę į ją ir orumą. Tai sutirštintų jausmų, vaizdų ir garsų kupinas filmas, kur preciziškos, dažnai vos keletu žodžių įgarsintos mizanscenos perteikia herojų sielos gelmes ir emocinius virpesius.

Maja / Maya

FESTIVALIŲ FAVORITAI

Tai filmas tiems, kuriems, kaip ir man, kine kartais patinka atsisėsti eilės viduryje, arčiau ekrano (gal net parietus kojas po savimi) ir leistis filmo (celiulioido juosta, pageidautina) pasiglemžiamiems ir kūnu, ir mintimis. Mia Hansen-Løve kuria labai jausmingą kiną svarbia tema, jame netrūks įkvėpimų pokyčiams.

Ilga dienos kelionė į naktį / Long Day's Journey into Night

KRITIKŲ PASIRINKIMAS

Tokie režisieriai kaip Bi Gan tampa tiltais, per kuriuos mes, tolimų šalių gyventojai, galime bent šiek tiek pajusti Kinijos nuotaikas, gyvenimo ritmą, kvapus. Kitaip nei Jia Zhangke, jis nesiekia epiniu pasakojimu aiškinti fantasmagoriškos šalies tikrovės, bet traukte įtraukia į dabartinę Kaili provincijos realybę, šį kartą – net ir trimačiu formatu.

Didžioji tamsa / The Great Darkened Days

FESTIVALIŲ FAVORITAI

Nors kanadietiškas kinas visiems asocijuojasi su Xavieru Dolanu, siūlau įsiminti dar vieną pavardę – Maxime’o Girouxo. Jis yra ne mažiau stilingas, ne mažiau šiuolaikiškas, o jo kinas ryškus ir nebijantis svarbių temų.

Man nesvarbu, jei į istoriją įeisime kaip barbarai / I Don't Care If We Go Down The History As Barbarians

KRITIKŲ PASIRINKIMAS

Radu Jude vieni laiko teisingumo šaukliu, kiti – nepatogiu provokatoriumi, tačiau jo balsas šiandien yra be galo svarbus, kai aplink oficialiai klastojama istorija, o žmonės nejaučia poreikio saugoti istorinę atmintį. Lietuvoje šis filmas itin aktualus. Tačiau dar svarbiau – tai vienas geriausių 2018 metų filmų.