Aistės filmų rekomendacijos

Programos sudarytoja

Izabelė ir jos vyrai / Let the Sunshine In

MEISTRAI

Juliette Binoche yra meilė. Claire Denis skvarbi mintis, o operatorė Agnès Godard – prisilietimas. Tik jų trijulė gali apsaugoti filmą apie besąlygišką tikros meilės siekį nuo primityvių emocijų ir pigių apibendrinimų. Tik jos gali sukurti tokį kūno virpuliais ir idėjų uraganais žiūrovą įtraukiantį kiną.

Zama / Zama

MEISTRAI

Lucrecia Martel yra vienas sodriausių Lotynų Amerikos balsų – kritiška, moderni ir nepaprastai subtili kūrėja, kuriai be galo rūpi jos krašto istorija ir dabartis. Tai filmas apie kolonializmo laikų fantasmagoriją, aukštuomenės dekadansą ir palengva džiunglių pasiglemžiamą viltį. Vizionieriškas filmas lengvų atsakymų neieškantiems žiūrovams.

Ankštumas / Closeness

EUROPOS DEBIUTŲ KONKURSAS

Debiutuojantis filmo režisierius turi nepaprastai jautrią akį tikroms emocijoms ir iš savo aktorių reikalauja maksimalios autentikos. Filmas, sukurtas pagal praėjusio amžiaus pabaigos prisiminimus, šokiruos archajišku antisemitizmu bei įspės, kad net ir seniai pasmerktos žmonijos ydos tebėra gajos. Tačiau filme, kaip ir gyvenime bei istorijoje, egzistuoja amžina atsvara blogiui – nepalaužiama šeimos vienybė.

Fokstrotas / Foxtrot

KRITIKŲ PASIRINKIMAS

Ne paslaptis, kad Viduriniųjų Rytų kinas dažnai vertinamas pagal turinio etinę bei politinę poziciją. Drąsus, Izraelio armiją kritikuojantis filmas sukėlė diskusijų audrą Izraelyje ir kino bendruomenės susižavėjimą užsienyje. Politinė filmo dimensija čia neabejotinai svarbi, bet ne mažiau galinga ir verta mūsų dėmesio yra Maozo režisūrinė meistrystė, filmo estetika ir ritmas.

Aritmija / Arrhythmia

KRITIKŲ PASIRINKIMAS

Iš pažiūros paprastas, bet subtilių psichologinių niuansų ir jaudinančių akimirkų kupinas filmas. Pacientų širdies aritmija filme tampa Olego ir Katios vedybinio gyvenimo krizės metafora. Filmas nuo pirmų kadrų giliai užgauna širdį tikrumu ir tikslumu. Neabejotinai vienas ypatingiausių šiemet. Rekomenduoju visiems.

Ava / Ava

METŲ ATRADIMAI

Tai filmas, kupinas jaunatviškos energijos, nepamirštamų vasaros nuotykių ir nepaprastų minčių apie būtį. Ne paslaptis, kad 35 mm juosta po truputį vėl tampa madinga. O sugrįždama ji kinui grąžina ir seniai iš ekranų dingusį orą, kurio gaivumas filme „Ava“ toks stiprus, kad įspūdis neblėsta ilgai. Sodrus, gyvas ir įkvepiantis debiutas.

Maria Callas: savais žodžiais / Maria by Callas: In Her Own Words

METŲ ATRADIMAI

Labai lengva dokumentinėje biografijoje prašauti pro šalį arba užsižaisti herojaus artimųjų interviu kuriamais jo asmenybės fragmentais. Tarsi to vengdamas Tomas Volfas apie save leidžia prabilti pačiai Mariai Callas. Restauruotuose archyviniuose kadruose skleidžiasi savireflektyvios Callas mintys, jausmai, talentas ir elegancija. Tai neabejotinai viena gražiausių asmenybių istorijoje ir vienas jausmingiausių metų filmų, kuris labai nenorėjau, kad baigtųsi.

Memuarai apie skausmą / Memoir of Pain

FESTIVALIŲ FAVORITAI

Margueritte Duras kūryba, susijungusi su vaizdu, įgauna dar kitokį muzikalumą ir stiprų įtaigumą. Jos minčių melodija suskambės jos autobiografinio romano pagrindu sukurtame filme, kuris Antrąjį pasaulinį karą perteikia iš ne taip dažnai sutinkamos, ne mažiau už tiesiogines aukas skausmingos nežinią kentusių jų artimųjų perspektyvos. Mélanie Laurent gebėjimas įsikūnyti į savo vaidinamąją personažę tiesiog pakerta kojas.

Madmuazelė Paradis / Mademoiselle Paradis

FESTIVALIŲ FAVORITAI

Nors kostiuminės dramos manęs paprastai nežavi, šis filmas pasirodė visai kitoks – be galo modernus, gyvas ir feministinis. Režisierei istorija tampa pretekstu patyrinėti XVIII a. klasių ir lyčių politiką, moters padėtį visuomenėje. Jai ir pagrindinei aktorei Mariai Dragus pavyksta įsikūnyti į laikotarpio primetamą pozą ir padėti ją pajausti mums.

Ilgesys / Longing

FESTIVALIŲ FAVORITAI

Tai turbūt geriausias šiuolaikinio Izraelio kino pavyzdys – laisvas, nepaisantis žanro rėmų, nebijantis eksperimentuoti su realybe ir moralinėmis nuostatomis filmas. Lengvas filmo tonas kuria atsvarą sudėtingoms psichologinėms būsenoms. Filmas apie tai, kaip net ir pačių savanaudiškiausių žmonių šeima nepalieka abejingų. Rekomenduoju visiems.