Uždaryti langą
Archyvas

Birželis, vasaros pradžia

June, the Beginning of Summer

Birželis, vasaros pradžia

1969 / Lietuva / 100 min / V
8.3
Iš viso balsų: 4, vidurkis: 8.3
Filmas pridėtas
Filmas ištrintas
Prisidėti prie filmų
Ištrinti filmą
Režisierius - Raimondas Vabalas
Scenarijaus autoriai - Raimondas Vabalas, Icchokas Meras
Aktoriai - Juozas Budraitis, Danutė Juronytė, Vytautas Tomkus, Gediminas Karka, Elvyra Žebertavičiūtė, Algimantas Masiulis
Prodiuseriai -
Operatorius - Algirdas Araminas, Jonas Abaronas
Montažas - Mingailė Murmulaitienė
Kompozitoriai - Algimantas Apanavičius
Pardavimo agentas -
Platintojas -
Gamybos kompanija - Lietuvos kino studija
Dialogai - lietuvių
Subtitrai - anglų
Viena ypač karšta birželio para septintojo dešimtmečio provincijoje ant Nemuno vingio. Visų miestelėnų gyvenimas susijęs su senąja lentpjūve, kuriai vadovauja inžinierius Stasys Jurgaitis. Į miestelio kasdienybę įsiveržia naujas tresto valdytojas Naujokaitis, pasiryžęs kurti technologinį kombinatą ir kartu nušluoti pusę senovinės gyvenvietės. Ne tik inžinieriui, bet ir kitiems tą dieną tenka spręsti egzistencinius ar moralinius galvosūkius.

„Kai manęs paklausia, kokį lietuvių kino klasikos kūrinį rekomenduočiau pažiūrėti, nedvejodama įvardiju filmą „Birželis, vasaros pradžia“. Tai vienas organiškiausių, plastiškiausių režisieriaus Raimondo Vabalo filmų, o turint galvoje kontekstą – bene atviriausias apie būtį sovietmečiu. Sudužusių vilčių, akistatos su nekintančia tikrove, praeities ir „moderniosios tarybinės“ dabarties susikirtimo, nerėksmingas, santūrus, ankštame (vidutiniame) plane įrėmintas autorinis Vabalo liudijimas. Todėl cenzūruotas, keliems dešimtmečiams lentynoje dūlėti pasmerktas, Sovietų Sąjungoje nerodytas.“ (kino istorikė Lina Kaminskaitė-Jančorienė)

Apie režisierių

Raimondas Vabalas (gim. 1937 m. Paryžiuje, Prancūzijoje; mir. 2001 m. Vilniuje, Lietuvoje).

Filmografija

„Kanonada“ (kartu su Arūnu Žebriūnu, 1961), „Žingsniai naktį“ (1962), „Marš, marš, tra-ta-ta!“ (1964), „Laiptai į dangų“ (1968), „Birželis, vasaros pradžia“ (1969), „Akmuo ant akmens“ (1971), „Ties riba“ (1972), „Smokas ir Mažylis“ (1975), „Mainai“ (1977), „Rungtynės nuo 9 iki 9“ (1980), „Skrydis per Atlantą“ (1983), „Miškais ateina ruduo“ (1990).