Apie festivalį

Vilniaus tarptautinis kino festivalis (VTKF) „Kino pavasaris“ yra didžiausias ir svarbiausias kino renginys Lietuvoje. Per daugiau nei dvidešimt metų jis tapo šalies kultūrai ypač įtakingu ir labiausiai lankomu renginiu.

Kasmet dvi savaites vykstančio festivalio „Kino pavasaris“ lankomumas nuo 2005 metų padidėdavo nuo 1 000 iki 2 500. Šiemet festivalyje sulaukta net 10 tūkstančių daugiau žiūrovų. Per dvi savaites 19-oje miestų „Kino pavasario“ seansuose apsilankė 126 827 geram kinui neabejingų žmonių. 

Pirmą kartą festivalis vyko net 19-oje miestų: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, ir Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje, Utenoje, Gargžduose, Anykščiuose ir Varėnoje, Mažeikiuose, Jonavoje, Telšiuose, Tauragėje, Visagine, Druskininkuose, Šakiuose ir Birštone. 

Kasmet kruopščiai atrenkama filmų programa užtarnavo festivaliui tiek žiūrovų, tiek pasaulio kino industrijos profesionalų pagarbą. 

Šiemet „Kino pavasaris“ su vizualiniu identitetu Kai sustoji – pabunda vaizduotė“ į šalies kino teatrus grįžta jau 24-tą kartą ir šį kartą kviečia sulėtėti ir atrasti laiko sau ir geram kinui. Kruopščiai sudarytos programos pagrindine ašimi išlieka kokybiško autorinio pasaulio kino panorama, žiūrovų edukacija ir kino industriją vienijantys, galimybę dalytis patirtimi, plėsti žinias suteikiantys renginiai.

2019 m. festivalio vizualinis identitetas
2019 m. festivalio vizualinis identitetas

Per dvi savaites 19-oje miestų įvyko daugiau nei 1 300 „Kino pavasario“ seansų, parodyta 170 filmų. Žiūrovai buvo kviečiami pamatyti tiek stiprius debiutantų, tiek pripažintų meistrų darbus. Gausi programa žiūrovų patogumui suskirstyta tik į penkias programas: „Metų atradimai“, „Festivalių favoritai“, „Meistrai“, „Kritikų pasirinkimas“ ir Europos debiutų konkursas.

Reaguojant į kino pasaulio festivalių tendencijas, šiemet sąmoningai atidžiau ieškota ir moterų sukurtų filmų. Iš 170 programos filmų 34 proc. buvo režisuoti moterų. Kitąmet griežtai užsibrėžta šį skaičių dar labiau didinti.

Kiekvienais metais festivalyje surengiamos bent dvi kino istorijos raidai reikšmingos retrospektyvos. Šiemet jos skirtos dviems talentingiems kino profesionalams. Šių dienų vienai garsiausių Prancūzijos režisierių Claire Denis ir įtakingam kino meistrui afrikiečiui Djibril Diop Mambéty. Šių kino grandų bei kitų išskirtinių režisierių filmus galėsite pamatyti specialioje 9-toje salėje. Šioje salėje rodomi filmai provokuos diskusijoms ir leis pamatyti tokį kiną, kurį retai atrasite įprastuose kino teatrų repertuaruose.

„Kino pavasaris“ 2019
„Kino pavasaris“ 2019

Nuo 2009 m. konkursinės programos tapo Vilniaus kino festivalio solidžia ir fenomenalia vizitine kortele užsienio kino industrijos profesionalams, o šalies žiūrovams – puikia edukacine priemone. Jau antrus metus Europos režisierių filmai varžėsi konkursinėje programoje Europos debiutų konkursas.

Buvo parodyta 13 debiutinių filmų, iš kurių festivalio žiuri – Tokijo kino festivalio direktorius Takeo Hisamatsu, „Sidabrinės gervės“ laureatė režisierė Eglė Vertelytė, režisierius ir įtakingo žurnalo „Cinema Scope“ redaktorius Markas Peransonas, tarptautinio kino festivalio „New Horizons“ meno vadovas Marcinas Pieńkowskis ir „Beta Cinema“ atstovė Cosima Finkbeiner – išrinko geriausią aktorę, aktorių, režisierių ir filmą. 

Geriausiu konkurso režisieriumi išrinkta kino kūrėja iš Vengrijos Zsófia Szilágyi už filmą „Viena diena“. Geriausiu festivalio debiutiniu filmu paskelbtas garsaus fotografo Richardo Billinghamo vaidybinis filmas „Rėjus ir Liza“.

Geriausia Europos debiutų konkurso aktore pripažinta ispanų aktorė Lola Dueñas, sukūrusi vaidmenį filme „Kelionė į mamos kambarį“ (rež. Celia Rico Clavellino). Geriausio aktoriaus apdovanojimas įteiktas Pauliui Markevičiui už vaidmenį M. Kavtaradzės filme „Išgyventi vasarą“.

24-tojo „Kino pavasario“ metu antrą kartą į Lietuvą atvyko prestižinės pasaulio kino kritikų federacijos FIPRESCI atstovai ir įteikė savo apdovanojimą vienam iš Baltijos jūros regione kuriančių režisierių. FIPRESCI prizas – didelis tarptautinis festivalio kokybės įvertinimas. Jis atiteko Rasmusui Klosteriui Bro už jo debiutinį darbą „Įstrigę“.

„Kino pavasaris“ apdovanojimų ceremonija 2019
„Kino pavasaris“ apdovanojimų ceremonija 2019

Vilniaus kino festivalis kiekvienais metais kviečia žinomus užsienio kino kūrėjus ne tik pristatyti savo filmų, bet ir pabendrauti su šalies žiūrovais. „Kino pavasaryje“ jau lankėsi tokie kino grandai kaip: Michaelis Hazanavicius, Joshua Oppenheimeris, Emiras Kusturica, Mike'as Leigh, Leos Caraxas, Werneris Herzogas, Sergei Loznitsa, Krzysztofas Zanussi ir daugelis kitų. Šiemet festivalyje viešėjo Rusijos kino meistras Vitalijus Manskis, Lenkijos kino legenda Krzysztofas Zanussis, „Auksinio lokio“ savininkė Adina Pintilie, garsus britų fotografas Richardas Billinghamas, su kino formomis eksperimentuojantis menininkas Jeremy Shaw ir daugelis kitų. Iš viso festivalyje akredituota 1 535 svečiai iš 35 šalių.

Vienas iš festivalio svečių režisierius Richardas Billinghamas
Vienas iš festivalio svečių režisierius Richardas Billinghamas

Šiemet pirmą kartą festivalio istorijoje per dvi savaites buvo pristatyta tiek daug lietuvių filmų – net penki ilgametražiai ir 10 trumpametražių. Beveik visi jie dalyvavo tarptautiniuose „Kino pavasario“ konkursuose, kur juos vertino kompetentinga žiuri. 

Festivalio žiūrovai pirmieji galėjo pamatyti daugybėje tarptautinių festivalių, tarp jų ir Toronte, rodytą Marijos Kavtaradzės kelio filmą „Išgyventi vasarą“, paradoksalius klausimus keliantį Leipcige pristatytą Aistės Žegulytės dokumentinį filmą „Animus Animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)“ ir daugelį kitų. 

„Meeting Point – Vilnius“ labai reikšmingas renginys visai šalies kino industrijai – leidžiantis kitų šalių kino profesionalams atrasti Lietuvos kino rinkos identitetą, padedantis puoselėti glaudžius partnerystės ryšius tarp pagrindinių Rytų ir Vidurio Europos tarptautinių kino festivalių.

Meeting Point - Vilnius apdovanojimų ceremonija 2019
Meeting Point - Vilnius apdovanojimų ceremonija 2019

Kaip ir kasmet festivalio paskutinėmis dienomis vyko audiovizualinės industrijos renginys  „Meeting Point – Vilnius“, kuriame apsilankė keli šimtai kino kūrėjų, platintojų, pardavimo agentų, žiniasklaidos atstovų ir kitų industrijos specialistų iš viso pasaulio. Per tris dienas jiems buvo surengta įvairiausių diskusijų, paskaitų, mokymų, privačių darbinių sesijų, specialių seansų.

10-tą kartą organizuojama konferencijos programa pasipildė nauja Talentų inkilo iniciatyva, rengiama kartu su MAIA workshops. Toliau bus tęsiama praėjusiais metais užmegzta partnerystė su Kanų festivaliu. 

„Kino pavasaris“ ypatingą dėmesį skiria ir savanoriavimui. Kasmet savanorių gretas papildo apie 300 įvairiausio amžiaus kino entuziastų, kurie pasiruošimo festivaliui ir jo eigoje tampa pilnaverčiais komandos nariais.

„Kino pavasario“ savanorių dienos akimirka 2019
„Kino pavasario“ savanorių dienos akimirka 2019

Birželį pajudės „Kino pavasario“ edukacinis projektas „Kino karavanas“, surengsiantis nemokamus šių metų populiariausių filmų seansus po atviru dangumi – šalies miestuose ir miesteliuose.

Pagrindinis projekto tikslas – atvežti pripažintą autorinį kiną ten, kur žmonės neturi galimybės jo pamatyti.

„Kino karavano“ akimirka
„Kino karavano“ akimirka

„Kino pavasaris“ veikia ir kaip filmų platintojas. „Kino Pavasaris Distribution“ yra įsigijęs kelias dešimtis filmų, kuriuos rodo „Kino karavano“ metu, didžiųjų miestų kino teatruose. Tarp platinamų filmų – ir lietuviškos juostos. Itin daug žiūrovų dėmesio susilaukė festivalio platintas filmas „Nematomas frontas“, geriausi metų filmai: Šarūno Barto „Ramybė mūsų sapnuose“, Adriaus Blaževičiaus „Šventasis“, Marijos Kavtaradzės „Išgyventi vasarą“ ir kt.

Bendradarbiaujant su VšĮ „Meno avilys“, kuris Lietuvoje įgyvendina tarptautinį kino edukacijos projektą „Moving Cinema“, pristatytas naujas filmų rinkinys „Jaunųjų programerių pasirinkimas“. 17–19 m. jaunuoliai, tapę festivalio programos sudarytojais, atrinko šešis jiems aktualiausius ir vertingiausius filmus ir į kiną kvietė savo bendraamžius.

Akimirka iš „Jaunųjų programerių“ programos pristatymo
Akimirka iš „Jaunųjų programerių“ programos pristatymo

Festivalio komanda jau pradėjo ruoštis jubiliejiniam 25-ajam „Kino pavasariui“, kuriam suspėta įsigyti net tris filmus. Ir šiemet intensyvioji kino programos atranka įsivažiuos gegužę Kanų kino festivalyje.

2020 m. festivalis vyks kovo 19–balandžio 2 dienomis.