Apie festivalį

Vilniaus tarptautinis kino festivalis (VTKF) „Kino pavasaris“ yra didžiausias ir svarbiausias kino renginys Lietuvoje. Per daugiau nei dvidešimt metų jis tapo šalies kultūrai ypač įtakingu ir labiausiai lankomu renginiu.

2018 m. festivalis sulaukė daugiau nei 116 tūkstančių lankytojų, kas yra net 2 300 žiūrovų daugiau nei praėjusiais metais. Šiais metais festivalis vyks net 19-oje miestų: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, ir Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje, Utenoje, Gargžduose, Anykščiuose ir Varėnoje, Mažeikiuose, Jonavoje, Telšiuose, Tauragėje, Visagine, Druskininkuose, Šakiuose ir Birštone. 

Kasmet kruopščiai atrenkama filmų programa užtarnavo festivaliui tiek žiūrovų, tiek pasaulio kino industrijos profesionalų pagarbą. 

Šiemet „Kino pavasaris“ su vizualiniu identitetu Kai sustoji – pabunda vaizduotė“ į šalies kino teatrus grįžta jau 24-tą kartą ir šį kartą kviečia sulėtėti ir atrasti laiko sau ir geram kinui. Kruopščiai sudarytos programos pagrindine ašimi išlieka kokybiško autorinio pasaulio kino panorama, žiūrovų edukacija ir kino industriją vienijantys, galimybę dalytis patirtimi, plėsti žinias suteikiantys renginiai.

2019 m. festivalio vizualinis identitetas
2019 m. festivalio vizualinis identitetas

2018 m. festivalyje buvo pristatyti 168 filmai, įvyko 1 183 seansai. Šiais metais programa nesikeičia, žiūrovai kviečiami pamatyti tiek stiprius debiutantų, tiek pripažintų meistrų darbus. Gausi programa žiūrovų patogumui suskirstyta tik į penkias programas: „Metų atradimai“, „Festivalių favoritai“, „Meistrai“, „Kritikų pasirinkimas“ ir Europos debiutų konkursas.

Kiekvienais metais festivalyje surengiamos bent dvi kino istorijos raidai reikšmingos retrospektyvos. Šiemet jos skirtos dviems talentingiems kino profesionalams. Šių dienų vienai garsiausių Prancūzijos režisierių Claire Denis ir įtakingam kino meistrui afrikiečiui Djibril Diop Mambéty. Šių kino grandų bei kitų išskirtinių režisierių filmus galėsite pamatyti specialioje 9-toje salėje. Šioje salėje rodomi filmai provokuos diskusijoms ir leis pamatyti tokį kiną, kurį retai atrasite įprastuose kino teatrų repertuaruose.

Kino pavasaris 2018
Kino pavasaris 2018

Nuo 2009 m. konkursinės programos tapo Vilniaus kino festivalio solidžia ir fenomenalia vizitine kortele užsienio kino industrijos profesionalams, o šalies žiūrovams – puikia edukacine priemone. Šiemet pirmieji Europos režisierių filmai varžėsi konkursinėje programoje Europos debiutų konkursas.

23-čiojo „Kino pavasario“ metu pirmą kartą į Lietuvą atvyko prestižinės pasaulio kino kritikų federacijos FIPRESCI atstovai ir įteikė savo apdovanojimą vienam iš Baltijos jūros regione kuriančių režisierių.  FIPRESCI prizas – didelis tarptautinis festivalio kokybės įvertinimas. Jis atiteko Robert Schwentke filmui „Kapitonas“.

Festivalyje įvyksta ir svarbiausios šalies kino premjeros. 2018 m. - įspūdinga Lietuvos girių dokumentika „Sengirė“ (rež. Mindaugas Survila), kuri uždarė festivalį, ir vienas paskutinių operatoriaus Audriaus Kemežio darbų „Kvėpavimas į marmurą“ (rež. Giedrė Beinoriūtė) pagal Lauros Sintijos Černiauskaitės romaną.

Taip pat buvo pristatyta dešimt trumpametražių kino kūrėjų darbų, kurie itin aiškiai signalizuoja apie naujos kino kartos proveržį.

Praėjusiais metais buvo renkamas geriausias metų Lietuvos kino aktorius ir aktorė. Geriausia aktore tapo Eglė Mikulionytė, sukūrusi pagrindinį vaidmenį filme „Stebuklas“ (rež. Eglė Vertelytė), o geriausiu aktoriumi - Valentinas Novopolskis, suvaidinęs trumpametražiame filme „Gyvatė“ (rež. Titas Laucius).

2018 m. GERIAUSIO METŲ LIETUVOS KINO AKTORIAUS IR AKTORĖS nominantai
2018 m. GERIAUSIO METŲ LIETUVOS KINO AKTORIAUS IR AKTORĖS nominantai

Vilniaus kino festivalis kiekvienais metais kviečia žinomus užsienio kino kūrėjus ne tik pristatyti savo filmų, bet ir pabendrauti su šalies žiūrovais. „Kino pavasaryje“ jau lankėsi tokie kino grandai kaip: Michaelis Hazanavicius, Joshua Oppenheimeris, Emiras Kusturica, Mike'as Leigh, Leos Caraxas, Werneris Herzogas, Sergei Loznitsa, Krzysztofas Zanussi ir daugelis kitų. Šiemet festivalyje viešėjo Amerikos nepriklausomo kino kūrėjas Seanas Bakeris, Švedijos muzikos pažiba, žmogaus teisių aktyvistė Silvana Imam, iš filmo „Trešnių skonis“ pažįstamas iraniečių aktorius Homayounas Ershadi ir daugelis kitų. Šiais metais festivalį taip pat aplankys daug įtakingų kino kūrėjų bei debiutuojančių režisierių. 

2018 m. festivalyje lankėsi pagrindinė filmo SILVANA žvaigždė Silvana Imam
2018 m. festivalyje lankėsi pagrindinė filmo SILVANA žvaigždė Silvana Imam

2018 m. tarptautinė kino industrijos konferencija „Meeting Point – Vilnius“ sulaukė apie 300 kino profesionalų iš daugiau nei 35-ių šalių. Šiemet 10-tą kartą organizuojama konferencijos programa pasipildė nauja Talentų inkilo iniciatyva, rengiama kartu su MAIA workshops. Toliau bus tęsiama praėjusiais metais užmegzta partnerystė su Kanų festivaliu. 

„Meeting Point – Vilnius“ akimirka
„Meeting Point – Vilnius“ akimirka

„Meeting Point – Vilnius“ labai reikšmingas renginys visai šalies kino industrijai – leidžiantis kitų šalių kino profesionalams atrasti Lietuvos kino rinkos identitetą, padedantis puoselėti glaudžius partnerystės ryšius tarp pagrindinių Rytų ir Vidurio Europos tarptautinių kino festivalių.

„Kino pavasaris“ ypatingą dėmesį skiria ir savanoriavimui. Kasmet savanorių gretas papildo apie 300 įvairiausio amžiaus kino entuziastų, kurie pasiruošimo festivaliui ir jo eigoje tampa pilnaverčiais komandos nariais.

Festivalio savanoriai
Festivalio savanoriai

„Kino pavasaris“ – socialiai atsakinga organizacija, tad šalia gausybės kino filmų ir konkursų, kiekvienais metais žiūrovams pristato ir socialinius bei edukacinius projektus. Vienas sėkmingiausių projektų – „Kino karavanas“. 2018 m. gegužės–rugsėjo mėnesiais 19-oje šalies miestų ir miestelių surengs 41 nemokamą „Kino pavasario“ žiūrovų pamėgtų filmų seansą po atviru dangumi. Pagrindinis projekto tikslas – atvežti pripažintą autorinį kiną ten, kur žmonės neturi galimybės jo pamatyti.

„Kino karavano“ akimirka
„Kino karavano“ akimirka

„Kino pavasaris“ veikia ir kaip filmų platintojas. „Kino Pavasaris Distribution“ yra įsigijęs kelias dešimtis filmų, kuriuos rodo „Kino karavano“ metu, didžiųjų miestų kino teatruose. Tarp platinamų filmų – ir lietuviškos juostos. Itin daug žiūrovų dėmesio susilaukė festivalio platintas filmas „Nematomas frontas“, geriausi metų filmai: Šarūno Barto „Ramybė mūsų sapnuose“, Adriaus Blaževičiaus „Šventasis“, Marijos Kavtaradzės „Išgyventi vasarą“ ir kt.

Dar viena šviežia ir festivalio komandos pulsą pagreitinusi naujiena – Jaunieji „programeriai“ . Tai bendra festivalio, Moving CinemaMeno Avilio iniciatyva. Tai aštuonių 17–19 metų jaunuolių komanda, kurie festivalio metu dalinsis filmų rekomendacijomis su savo bendraamžiais ir kartu su video kūrėja Gabija Bargailaite domėsis, kas vyksta festivalio užkulisiuose.