1907 - 1954

Frida Kahlo

Kas ji:

viena žymiausių Meksikos ir pasaulio dailininkių.

Kodėl ji išgarsėjo:

  • ji yra labiausiai žinoma dėl savo autoportretų, kuriuos pradėjo tapyti po to, kai pateko į autoavariją ir buvo ilgam prikaustyta prie lovos. “Aš tapau, nes aš daug laiko praleidžiu viena ir aš esu objektas, kurį geriausiai išmanau”.
  • Fridos kūriniuose atsispindi jos išgyvenimai, sukrėtę gyvenimo epizodai, patirtas fizinis ir psichologinis skausmas, santykių ir šeimos dramos. “Jie manė, kad aš esu siurrealistė, bet aš tokia nebuvau. Aš niekada netapiau sapnų. Aš tapiau savo pačios realybę.”
  • Fridos paveikslai buvo dažnai eksponuojami Meksikoje. Jos parodos susilaukė didelio pasisekimo to meto svarbiose kultūrose sostinėse Paryžiuje bei Niujorke. Ji artimai bendravo su tokiais garsiais menininkais kaip Pablo Picasso ir Marcelis Duchampas.
  • Frida yra dažnai laikoma feminizmo ikona dėl jos stiprybės kovoti su fiziniu ir psichologiniu skausmu bei kalbėti apie tai atvirai savo kūryboje, dėl jos drąsos elgtis, rengtis ir reikšti savo nuomonę, nepaisant to meto įprastų visuomenės normų ir požiūrio į moters vaidmenį.

Įdomūs faktai:

  • Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón gimė vokiečio Wilhelm Kahlo ir ir meksikietės Matilde Calderón de Kahlo šeimoje.
  • Frida buvo savamokslė dailininkė, kurios paveikslai pasižymėjo ryškiomis spalvomis ir primityviu tapymo stiliumi. Jos kūryboje yra siurrealizmo, realizmo bei simbolizmo stilių elementų.
  • Visą gyvenimą ja kamavo sveikatos problemos. Dar būnant mažai ją susargdinęs raumenų paralyžius, Fridą paliko pažeistą - ji visą likusį gyvenimą šlubavo dėl sužaloto kojos raumens. Avarijos traumos, persileidimai, nugaros operacijos, kojos gangrena ir amputacija - tai jos nuolatinės fizinės kančios šaltiniai.
  • Ji buvo Meksikos komunistų partijos narė, bendravo su marksizmo teoretiku rusu Leonu Trotskiu. Visą gyvenimą aktyviai reiškė savo kairiąsias pažiūras tiek kūryboje, tiek visuomeniniame gyvenime.
  • Fridos vyras buvo vienas garsiausių Meksikos freskų dailininkų, Diego Rivera. Jų meilė buvo aistringa, bet santuoka ir santykiai buvo audringi, lydimi išdavysčių ir išsiskyrimų. Vieną kartą išsiskyrę jie susituokė antrąkart. “Mano gyvenime buvo du nelaimingi atsitikimai. Tai autoavarija ir Diego. Iš šių dviejų Diego buvo daug blogesnis.”
  • Frida labai domėjosi Meksikos senąją kultūra, liaudies menu ir tradicijomis. Tai atsispindi ne tik jos kūryboje, bet ir jos išvaizdoje. Ji mėgo dėvėti ir puoštis įspūdingomis ir itin spalvingomis tradicinėmis įvairių Meksikos regionų suknelėmis bei papuošalais.