Apie festivalį

Vilniaus tarptautinis kino festivalis (VTKF) „Kino pavasaris“ yra didžiausias ir svarbiausias kino renginys Lietuvoje. Per daugiau nei dvidešimt metų jis tapo šalies kultūrai ypač įtakingu ir labiausiai lankomu renginiu. 2017 m. penkiuose didžiuosiuose miestuose vienu metu vykęs „Kino pavasaris“ sulaukė 114 250 žiūrovų. Šiemet festivalis dvi savaites vyks net 11-oje miestų: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, ir Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje, Utenoje, Gargžduose, Anykščiuose ir Varėnoje.

Kasmet kruopščiai atrenkama filmų programa užtarnavo festivaliui tiek žiūrovų, tiek pasaulio kino industrijos profesionalų pagarbą. Šiemet „Kino pavasaris“ su vizualiniu identitetu „Įkvėpimai“ į šalies kino teatrus sugrįžta jau 23-ią kartą. Atnaujintos programos pagrindine ašimi išliko kokybiško autorinio pasaulio kino panorama, žiūrovų edukacija ir kino industriją vienijantys, galimybę dalytis patirtimi, plėsti žinias suteikiantys renginiai.

2018 m. vizualinis identitetas ĮKVĖPIMAI (autorius Jurgis Tarabilda)
2018 m. vizualinis identitetas ĮKVĖPIMAI (autorius Jurgis Tarabilda)

2018 m. festivalyje bus pristatyti 112 pilnametražių ir 56 trumpametražiai filmai, tarp kurių – net 12 lietuviškų premjerų. Kaip ir kasmet programoje – tiek stiprūs debiutai, tiek pripažintų meistrų darbai. Gausi programa žiūrovų patogumui suskirstyta tik į penkias programas : „Metų atradimai“, „Festivalių favoritai“, „Meistrai“, „Kritikų pasirinkimas“ ir Europos debiutų konkursas.

Kiekvienais metais festivalyje surengiamos bent dvi kino istorijos raidai reikšmingos retrospektyvos. Šiemet jos skirtos pagerbti prancūzų genijaus, poetinio realizmo pradininko Jeano Vigo kūrybai. Retrospektyvoje „Viva Vigo“ bus galima išvysti keturius naujai restauruotus jo filmus ir keturias jo kūrybos paveiktas kitų režisierių juostas. Antroji retrospektyva „XX a. vaikai“ skirta lietuviškai klasikai.

Festivalio vykdantysis direktorius Algirdas Ramaška su komanda
Festivalio vykdantysis direktorius Algirdas Ramaška su komanda

Nuo 2009 m. konkursinės programos tapo Vilniaus kino festivalio solidžia ir fenomenalia vizitine kortele užsienio kino industrijos profesionalams, o šalies žiūrovams – puikia edukacine priemone. Šiemet pirmieji Europos režisierių filmai varžysis konkursinėje programoje Europos debiutų konkursas.

Šio „Kino pavasario“ metu pirmą kartą į Lietuvą atvyks prestižinės pasaulio kino kritikų federacijos FIPRESCI atstovai ir įteiks savo apdovanojimą vienam iš Baltijos jūros regione kuriančių režisierių.  FIPRESCI prizas – didelis tarptautinis festivalio kokybės įvertinimas

Festivalyje įvyksta ir svarbiausios šalies kino premjeros. Šiemet tai įspūdinga Lietuvos girių dokumentika „Sengirė“ (rež. Mindaugas Survila), kuri uždarys festivalį, ir vienas paskutinių operatoriaus Audriaus Kemežio darbų „Kvėpavimas į marmurą“ (rež. Giedrė Beinoriūtė) pagal Lauros Sintijos Černiauskaitės romaną.

Taip pat bus pristatyta dešimtis trumpametražių kino kūrėjų darbų, kurie itin aiškiai signalizuoja apie naujos kino kartos proveržį.

Ir vėl renkamas geriausias metų Lietuvos kino aktorius ir aktorė. Už nominantus savo balsą galite atiduoti čia.

2018 m. GERIAUSIO METŲ LIETUVOS KINO AKTORIAUS IR AKTORĖS nominantai
2018 m. GERIAUSIO METŲ LIETUVOS KINO AKTORIAUS IR AKTORĖS nominantai

Vilniaus kino festivalis kiekvienais metais kviečia žinomus užsienio kino kūrėjus ne tik pristatyti savo filmų, bet ir pabendrauti su šalies žiūrovais. „Kino pavasaryje“ jau lankėsi tokie kino grandai kaip: Michaelis Hazanavicius, Joshua Oppenheimeris, Emiras Kusturica, Mike'as Leigh, Leos Caraxas, Werneris Herzogas, Sergei Loznitsa, Krzysztofas Zanussi ir daugelis kitų. Šiemet taip pat laukiame būrio talentingų kino kūrėjų, filmų herojų: plačiau.

Šiemet festivalyje lankysis pagrindinė filmo SILVANA veikėja Silvana Imam
Šiemet festivalyje lankysis pagrindinė filmo SILVANA veikėja Silvana Imam

9-tą kartą buvo surengta tarptautinė kino industrijos konferencija „Meeting Point – Vilnius“, kurioje vėl planuojama sulaukti apie 300 kino profesionalų iš viso pasaulio. Šiemet konferencijos dalimi taps profesionaliausi pasaulyje kino festivalių organizatorių mokymai „Developing Your Film Festival“. Toliau bus tęsiama praėjusiais metais užmegzta partnerystė su Kanų festivaliu: „Meeting Point – Vilnius“ tarptautinė komisija vėl išrinks dar tik kuriamus projektus, kurie bus parodyti specialioje Kanų programoje „Goes to Cannes“.

„Meeting Point – Vilnius“ akimirka
„Meeting Point – Vilnius“ akimirka

„Meeting Point – Vilnius“ labai reikšmingas renginys visai šalies kino industrijai – leidžiantis kitų šalių kino profesionalams atrasti Lietuvos kino rinkos identitetą, padedantis puoselėti glaudžius partnerystės ryšius tarp pagrindinių Rytų ir Vidurio Europos tarptautinių kino festivalių.

„Kino pavasaris“ ypatingą dėmesį skiria ir savanoriavimui. Kasmet savanorių gretas papildo apie 300 įvairiausio amžiaus kino entuziastų, kurie pasiruošimo festivaliui ir jo eigoje tampa pilnaverčiais komandos nariais.

Festivalio savanoriai
Festivalio savanoriai

„Kino pavasaris“ – socialiai atsakinga organizacija, tad šalia gausybės kino filmų ir konkursų, kiekvienais metais žiūrovams pristato ir socialinius bei edukacinius projektus. Vienas sėkmingiausių projektų – „Kino karavanas“. 2017 m. gegužės–rugsėjo mėnesiais 33-iuose šalies miestų ir miestelių surengė 63 nemokamus „Kino pavasario“ žiūrovų pamėgtų filmų seansus po atviru dangumi. Pagrindinis projekto tikslas – atvežti pripažintą autorinį kiną ten, kur žmonės neturi galimybės jo pamatyti.

„Kino karavano“ akimirka
„Kino karavano“ akimirka

„Kino pavasaris“ veikia ir kaip filmų platintojas. „Kino Pavasaris Distribution“ yra įsigijęs kelias dešimtis filmų, kuriuos rodo „Kino karavano“ metu, didžiųjų miestų kino teatruose. Tarp platinamų filmų – ir lietuviškos juostos. Itin daug žiūrovų dėmesio susilaukė festivalio platintas filmas „Nematomas frontas“. 2016 m. „Kino Pavasaris Distribution“ pristatė Šarūno Barto filmą „Ramybė mūsų sapnuose“. O 2017 m. rudenį ekranus pasieks 6-iomis „Sidabrinėmis gervėmis“, tarp jų ir Geriausio metų filmo, įvertintas Andriaus Blaževičiaus itin stiprus pilnametražis debiutas „Šventasis“.